ХРИСТИЯНСКИ ТЕРОРИЗЪМ:СНИМКИ In Pictures - Norway attacks by timesbg
Christian fundamentalism and terrorism

Популярни публикации

Популярни публикации

Популярни публикации

неделя, 24 юли 2011 г.

Близо 100 станаха жертвите на християнския терор в Норвегия



Близо 100 станаха жертвите в Норвегия

Няма данни за пострадали българи

събота, 23 юли 2011

Общо 91 души бяха убити след двете кървави нападения в Норвегия. При стрелба срещу младежки лагер на управляващата Норвежка работническа партия на остров Ютьоя край Осло загинаха 84 души. Това стана малко след като вчера бомба уби седем и рани 15 души в центъра на норвежката столица. Стрелецът, 34-годишният норвежец Андерш Беринг Брайвик, е задържан, като е обвинен и за взрива в Осло.

Мъж, облечен като полицай, започнал да стреля безразборно и улучил десетки на събирането в Ютьоя, на което се е очаквало да произнесе реч премиерът Йенс Столтенберг. Според източник от руското посолство в Осло на митинга е присъствал норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре. Много хора са били ранени.

„Видях хора да скачат във водата, около 50 души, които плуваха към брега. Те плачеха,трепереха, бяха ужасени“, разказва 42-годишната Анита Лиен, която живее недалеч от острова. „Бяха толкова млади – между 14 и 19 години“, добавя жената.

Много от тях потърсили убежище в близки сгради, когато чули стрелбата. Някои избягали в гората, а други се опитали да се спасят чрез плуване. Спасителни лодки издирват оцелели във водата, а хеликоптери прелитат над местността.

„Видях застреляни хора. Опитвах се да седя възможно най-тихо. Криех се зад едни камъни. Видях го веднъж, само на 20-30 метра от мен. Бях ужасен за живота си. Мислех за всички хора, които обичам“, казва оцелелият Йорген Беноне.

Стрелецът е задържан малко по-късно. Той изглеждал като скандинавец и говорел чисто норвежки език с характерния за тази област акцент, заяви в интервю за вестник „Верденс ганг“ дежурният на прокускателния пункт на събирането Симен Бренден Мортенсен. По-късно стана известно, че мъжът е норвежец и се казва Андерш Беринг Брайвик. Той е с десни и антимюсюлмански възгледи, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на източник от норвежката полиция. Директорът на националната полиция на Норвегия Свайнунг Спонхайм заявил в интервю за публичния телевизионен канал Ен Ер Ка, че в профила на стрелеца във „Фейсбук“ има публикации, „които дават основание да се предполага, че той клони към крайно десни и антимюсюлмански разбирания, но засега не е ясно дали това са мотивите за извършеното от него престъпление“. Според „Франс прес“ арестуваният е заподозрян, че е извършител и на първия атентат пред зданието, където се намира канцеларията на норвежкия премиер.

Полицията отказа да потвърди дали съобщенията за името на убиеца са верни. Спонхайм уточнил в интервюто си за Ен Ер Ка, че все още не е установена последователността от действия на арестувания. Местни медии твърдят, че арестуванията е член на крайно дясна организация и че на негово име има регистрирани няколко единици огнестрелно оръжие.
Брайвик вече давал показания в полицията и изразил готовност „за по-нататъшен диалог с полицията“. Засега няма признаци за психическа неуравновесеност на арестувания. Той е служил в армията и бил член на столичен стрелкови клуб, благодарение на което владеел до съвършенство различни видове леко огнестрелно оръжие, в това число и автомат.

В различни новинарски форуми, за които в Норвегия се изисква лична регистрация, са намерени коментари от името на Брейвик с възхвала на националистически идеи и критики срещу многокултурното общество. На негово име са регистрирани няколко фирми, като характерното е, че те са били закрити малко след като са били регистрирани. Специално внимание на полицията привлича една от фирмите на Брайвик, която получила лиценз за производство на земеделски продукти. Предполага се, че тази фирма може да е послужила като параван за достъп до различни химикали – например амониева селитра – която се използва като изкуствен тор, но може да се използва и за производството на взривни устройства.

Междувременно на острова бяха намерени недетонирани експлозиви. На Ютьоя младежката организация на Норвежка работническа партия провежда ежегодно провежда събиранията си.

Летният учебен лагер се намира на около 40 километра от центъра на столицата, където бе извършено бомбено нападение. „Франс прес“ не изключва възможността и бомбеният атентат, и стрелбата на остров Ютьоя да са насочени срещу управляващата Норвежка работническа партия на премиера Йенс Столтенберг и срещу самия него.

Всъщност полицията в много европейски страни отдавна е загрижена от надигането на крайно десните настроения в Европа, разпалвани от антимюсюлмански и антиимигрантски лозунги и от засилващите се икономически проблеми, посочва „Ройтерс“. Засега норвежката полиция трябва да установи дали заподозреният е действал сам или е член на групировка, посочва агенцията.

„Това е най-кървавото събитие в Норвегия след Втората световна война“, коментира депутат от опозиционната Християнска народна партия.

Това е най-голямото нападение в Западна Европа от бомбената експлозия в мадридското метро през 2004 г., при която загинаха 191 души, отбелязва „Ройтерс“.

Норвежкият премиер Йенс Столтенберг заяви, че тези, които стоят зад нападенията, „няма да разрушат нашата демокрация“, предаде“Ройтерс“. „Ще намерим виновните и ще ги държим отговорни“, каза още Столтенберг.

Световни реакции

Белият дом съобщи, че президентът Барак Обама е информиран за събитията в Осло от съветника си по борбата с тероризма Джон Бренан. „Ние осъждаме тези отблъскващи прояви на насилие. Сърцата ни са с жертвите и техните семейства. Изразихме съболезнования на норвежкото правителство“, каза говорителка на Държавния департамент.

Президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой е потресен от бомбеното нападение в норвежката столица. „Най-остро осъждам тези подли действия. Изразих съболезнования и солидарност на премиера Йенс Столтенберг и на хората в Норвегия“, се казва в декларация на Ромпой, цитирана от ДПА.

Атентатът бе осъден и от председателя на Европейския парламент Йежи Бузек. „Норвегия дава принос за мира в най-нестабилните райони на планетата. Последното, което заслужава, е терористичен акт на нейна земя“, каза Бузек, цитиран от АФП.

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен осъди отвратителните актове на насилие в норвежката столица Осло и стрелба срещу младежки митинг в предградие. „От името на НАТО осъждам най-остро отвратителните актове на насилие в Норвегия. Нашата солидарност с Норвегия е непоклатима. Страните от НАТО са единни в битката срещу тези актове на насилие“, зави Расмусен. Около 400 норвежки военни служат в Международните сили за поддържане на сигурността под командването на НАТО в Афганистан, напомня АП.

Британският външен министър Уилям Хейг изрази съболезнования на всички ранени и засегнати от „ужасяващото“ бомбено нападение в Осло и подчерта, че осъжда всички форми на тероризъм. „Изпращам дълбоки съболезнования на всички, които изгубиха роднини или бяха ранени при ужасяващия бомбен взрив в Осло“, гласи комюникето на Хейг. „Осъждаме всички форми на тероризъм“, подчерта министърът. „Великобритания стои рамо до рамо с Норвегия и всички наши международни съюзници при подобни жестокости. Ангажираме се да работим неуморно с тях, за да се борим със заплахата от тероризма и всичките му форми“, посочи още Хейг. Близо 250 000 британци посещават скандинавската държава всяка година. По тази причина Хейг наблегна, че британското посолство в Осло е готово да окаже съдействие на британски граждани, намиращи се в Норвегия.

Министър-председателят Бойко Борисов изпрати съболезнователен адрес до премиера на Норвегия Йенс Столтенберг във връзка с избухналата експлозия, съобщиха от правителствената пресслужба. В текста премиерът изразява своите и на българското правителство най-искрени и дълбоки съболезнования към семействата и близките на загиналите граждани на Норвегия. „Не съществува причина, която да оправдава подобно варварство, не съществува кауза, която да осмисля насилствената смърт на невинни хора“, се казва още в съболезнователния адрес. България остро осъжда този насилствен акт на агресия спрямо институциите на една демократична и суверенна държава със значим принос в международните отношения, пише премиерът в съболезнователния си адрес.

Френският президент Никола Саркози осъди отблъскващите актове на насилие в Осло, съобщи Франс прес.

Германската канцлерка Ангела Меркел е потресена от кръвопролитията в Осло, предаде ДПА. „Потресена съм от смъртоносното нападение в района на правителствените сгради в Осло. Причините за това нечовешко действие още не са ясни, но всички ние, които вярваме в демокрацията и мира, осъждаме неоправдания тероризъм. Народът и правителството на Норвегия знаят, че правителството и народът на Германия са солидарни с тях“, каза Ангела Меркел.

„Всички сме норвежци“, заяви шведският външен министър Карл Билд, изразявайки солидарност с Норвегия след днешните смъртоносни нападения в Осло. „Тероризмът нанесе удар. Всички ние сме норвежци“, написа шефът на шведската дипломация в Туитър.

Шведският премиер Фредрик Рейнфелд остро осъди атентатите. „Мислите ми са с близките на жертвите и с ранените“, заяви Рейнфелд в декларация.

Австрийският канцлер Вернер Файман предложи от името на австрийското правителство помощ и подкрепа на Норвегия, съобщи АФП.

всеки ден / Christian fundamentalism and terrorism

Няма коментари:

Публикуване на коментар